cz |

Doprovodný program Be2Can

DOPROVODNÝ PROGRAM BE2CAN 2017

 

Be2Can Fokus: Zaostřeno na festivalový film

Aktuální témata, která hýbou světem festivalového filmu. Diskuse, profily osobností, projekce.
 
5. 10.   18.00   Galerie Lucerna
120 BPM: Žijeme s AIDS – po revoluci a dnes.
Ve světle nových zpráv o epidemii viru HIV se do veřejné debaty dostala témata delší dobu opomíjená. Jak se dnes žije lidem s virem HIV v Česku v porovnání s 90. lety? Jaká je situace organizacích pracujících s rizikovými skupinami a poskytujících například anonymní testy?
Panelová diskuse a Q&A, moderuje Aleš Rumpel (90 minut)
 
6.  10. 20.00   Kino Světozor
Přednáška k retrospektivě BOŽSKÝ SORRENTINO
Rodinný přítel a formální eskamotér Paolo Sorrentino pohledem dramaturgů Be2Can. Italský architekt obrazů a následky jeho lásky k hudbě, mládí a kráse všeho druhu – od Přebytečného člověka až k Mladému papeži. Komentovat ukázky a žehnat budou kardinálové (ne)vkusu Aleš Stuchlý a Vít Schmarc.
Komentované pásmo ukázek (30 minut)
 
 
 
6. 10.   17.30   Malý sál Lucerna
RUBEN ÖSTLUND: V moci vyšší bezmoci
Švédský filmový sociolog, čerstvý držitel Zlaté palmy a vášnivý lyžař Ruben Östlund ve svých filmech rozkrývá podmíněné i nepodmíněné instinkty, které ovlivňují naše jednání v soukromí i ve veřejném prostoru. Několik zastavení s filmy muže, který ukazuje, jaké je to být v moci vlastní bezmoci.
Komentované pásmo ukázek uvede Vít Schmarc (45 minut)
 
8. 10.   17.00   Malý sál Lucerna
ANDREJ ZVJAGINCEV: Vítězství dobra nad zlem je pouhá iluze
Bytostný skeptik nebo realista? Nejvýznamnější ze současných ruských tvůrců a oblíbenec nejprestižnějších filmových festivalů Andrej Zvjagincev pohledem dramaturga Be2Can Aleše Stuchlého. Od symboly protkaných filmů Návrat a Vyhoštění přes kuchyňské drama Jelena a nekonvenční procedurál Nemilovaní až po dokonalou syntézu alegorie a politického gesta ve snímku Leviatan.
Komentované pásmo ukázek uvede Aleš Stuchlý (45 minut)
 
 

RESPEKT TOUR

9. 10.   18.30   Galerie Lucerna
Současné Rusko
Je Rusko největším ohrožením naší bezpečnosti, nebo má pravdu historička Anne Applebaumová, když tvrdí, že největší riziko pro sebe představujeme my sami? Budou i české volby v ruské režii? Debatu o ruském vlivu v Česku a naší budoucnosti moderuje Ondřej Kundra, Respekt.
Panelová diskuse týdeníku Respekt. Moderuje Ondřej Kundra. Po diskusi následuje projekce filmu Sergeje Loznici Krotká ve velkém sále kina Lucerna.
 
Respekt Tour 2016
 

VLTAVA OFF AIR 

9. 10.   17.00   Malý sál Lucerna
CANNES 2017 – Rozpadající se filmová rodina?
Téma rozpadající se rodiny příznačně prostupovalo jubilejním 70. ročníkem festivalu, kterým od prvního dne rezonoval střet mezi kinematografickou tradicí a Netflixem. Nejen o tom, co střet kinosálu a VOD přinese do budoucna budou diskutovat zástupci filmové kritiky, distributorů i festivalů.
Panelová diskuse a Q&A (60 minut)
 

Be2Can & FAMU present…

Be2Can a FAMU iniciují společný projekt, jehož cílem je otevřít prostředí velkých festivalů studentům, tvůrcům a široké veřejnosti. Jak vrátit český film na mapu artové kinematografie? Co mu chybí ve srovnání se současnou špičkou? Kudy vede cesta do prestižního soutěžního výběru „velkých áček“?
 
7. 10.   17.00   Malý sál Lucerna
Panel CINÉFONDATION: kulatý stůl a projekce
Co znamená prestižní canneská sekce Cinéfondation pro tuzemské filmaře? Pomohla nastartovat jejich mezinárodní kariéru? Podařilo se mladým českým a slovenským tvůrcům poté, co byli do této soutěžní sekce vybráni (nebo v ní dokonce získali jednu ze tří udělovaných cen), jejich úspěch zopakovat? První domácí debaty na toto téma se vedle mladých tvůrců zúčastní i děkan FAMU Zdeněk Holý.
La Cinéfondation je nadace pod záštitou filmového festivalu v Cannes vytvořená tak, aby inspirovala a podporovala novou generaci filmových tvůrců. Dnes je rozdělena do tří různých částí: Výběr, Rezidence a Ateliér. Panelová diskuse a projekce (120 minut).
Uváděné filmy: Bába (r. Zuzana Špidlová, 22 min.); Retriever (r. Tomáš Klein, 22 min.); Atlantida, 2003 (r. Michal Blaško, 30 min.)
 
Studijní modul: Perspektivy současných evropských festivalů
Kam se profilují festivaly v Cannes, Berlíně, Benátkách či Locarnu? Může Netflix ohrozit jejich postavení? Kombinace přednášky vedené uměleckými šéfy Be2Can, panelové diskuse a projekce filmu s jeho analýzou nabízí studentům FAMU komplexní pohled na současnou festivalovou tvorbu.
 
Přednáška na FAMU
 

KADU 2017: Text2obraz

Mezioborová platforma, která rozšiřuje nabídku Be2Can pro studenty uměleckých škol, profesionály a nadšence, je letos věnovaná tvůrčímu psaní pro divadlo a film, a také divadelním a filmovým adaptacím. Seminář Text2obraz přinese v Hallerově sálu DAMU na Karlově 26 ve dnech 9.–10. října projekce s odbornými úvody, panelovou diskusi a masterclass. Součástí každého bodu programu je diskuse s diváky.
 
9. 10.   18:00   Hallerův sál, DAMU
SOLARIS: kniha / film / divadlo
Známé sci-fi dílo polského spisovatele Stanisława Lema Solaris dostalo několik filmových (Tarkovskij, Soderbergh) i divadelních podob (naposledy Státní divadlo v Košicích v roce 2015). Panelová diskuse je věnována rozdílným podobám jeho adaptací.
 
9. 10.   19:30   Hallerův sál, DAMU
INGMAR BERGMAN: autor / režisér / partner
Projekce vzácných dokumentů o vztazích mezi režisérem Ingmarem Bergmanem a jeho herečkami. Obrazy z hřiště jsou intimním pohledem s dobovými materiály, zatímco dokument Ženy a Bergman představuje současnou retrospektivní diskusi.
 
10. 10. 18:00   Hallerův sál, DAMU
Masterclass: PETR KOLEČKO
 Mladý úspěšný dramaturg a scénárista Petr Kolečko je známý tvorbou pro film, divadlo i televizi. V masterclass se podělí o zkušenosti s tvůrčím procesem pro rozdílná média a nabídne také ukázky z vlastní tvorby.
 
10. 10. 20:00   Hallerův sál, DAMU
DALEKO OD LIDÍ: film / povídka
V roce 2014 francouzský režisér David Oelhoffen adaptoval povídku Alberta Camuse Host do celovečerního filmu. Původně jednoduchý příběh je značně rozšířen a pozměněn, zachovává však ducha původního díla. Projekce filmu s Viggem Mortensenem v hlavní roli.