sk en |


O tele a duši

Teströl és lélekröl 2017
Žáner: dráma, romantický, mysteriózny

Réžia: Ildikó Enyedi
Scénar: Ildikó Enyedi
Kamera: Máté Herbai
Hrajú: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

HUN     HUN     116 minut

Festival: Berlinale

Kino Festival Novinka

Hlavný program


Film O tele a duši je nekonvenčnou love story dvoch odlišne zmrzačených ľudí: starnúceho finančného riaditeľa bitúnku, ktorému telesný handicap bráni v nadviazaní bližšieho vzťahu a mladej uzatvorenej kvalitárky mäsa s dokonalou pamäťou, ale neprekonateľnou fóbiou z telesného kontaktu a potencionálneho citového vzplanutia.
Obaja hrdinovia, postupne ohromovaní zistením, že zdieľajú totožné sny ( v ktorých sú laňou a jeleňom uprostred zasneženého lesa), sa ich následne pokúšajú naplniť. Ľahko excentrická, taktilná a odťažitá romanca s prvkami všednej drámy a čiernej komédie sugestívne tematizuje dualitu bdelosti a snenia, animality a humanity, duše a tela.
 
Maďarská režisérka a scenáristka Ildikó Enyediová (1955) pôvodne vyštudovala ekonómiu a až potom filmovú réžiu - obe disciplíny akoby sa v jej úspornej a zároveň veľkolepej tvorbe ideálne dopĺňali. Autorkina celovečerná prvotina Moje 20. storočie sa stala v roku 1989 senzáciou v Cannes, kde získala Zlatú kameru za najlepší debut. Na podobne významné ocenenia však jedna z najoriginálnejších európskych filmárok čakala bezmála tri dekády. Aj preto, že jej netradičná filmová bájkaO tele a duši znamenala návrat režisérky k celovečernému formátu po dlhých osemnástich rokoch. 
 
 

Ďalšie festivalové uvedenie: Letní filmová škola (28. 7. – 6. 8.)
Distribúcia: Film Europe
Medzinárodná distribúcia: Films Boutique


O tele a duši

Premietanie filmu