O těle a duši

Teströl és lélekröl 2017
Žánr: drama, romantický, mysteriozní

Režie: Ildikó Enyedi
Scénář: Ildikó Enyedi
Kamera: Máté Herbai
Hrají: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider

HUN     HUN     116 minut

Festival: Berlinale
Festivalová sekce: Hlavní soutěž
Ocenění: Zlatý medvěd

Kino Festival Novinka

Hlavní program


Maďarský snímek O těle a duši, jehož prostřednictvím se režisérka Ildikó Enyedi vrátila po dlouhých osmnácti letech na mezinárodní scénu, je nekonvenční love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek a mladé uzavřené kvalitářky masa. Oba hrdinové, postupně ohromováni zjištěním, že sdílejí totožné sny, se je následně pokoušejí společně naplnit.

Lehce excentrická, taktilní i odtažitá romance s prvky všednodenního dramatu a černé komedie sugestivně tematizuje dualitu bdělosti a snění, zvířeckosti a humanity, duše a těla. Chladné pozorovatelství a neobvyklou emocionalitu obratně kloubící snímek těží z výrazného vizuálního pojetí: z precizních geometrických kompozic, neokázalého prolnutí lyričnosti a brutality, symbolického využití barev i soustředěné práce s herci. Není divu, že si snímek, který mezi řádky a pomocí snových metafor hovoří o mnohých současných společenských traumatech, odnesl z letošního Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda.

Maďarská režisérka a scenáristka Ildikó Enyedi (1955) původně vystudovala ekonomii a teprve poté filmovou režii na budapešťské Vysoké škole dramatických umění. Od roku 1979 spolupracovala se slavným Studiem Bély Balázse, natočila experimentální dokument Flirt (1981) a následně i několik pozoruhodných krátkých hraných filmů. Její celovečerní prvotina Mé 20. století (1989) se stala senzací festivalu v Cannes, odkud si odnesla Zlatou kameru za nejlepší debut. Mezi její další klíčové tituly patří na festivalu v Benátkách uvedené snímky Čarostřelec (1994) a Tamás a Juli (1997) či v Locarnu oceněný Šimon kouzelník (1999). Její novinka – neobvyklá jateční romance O těle a duši – je syrovým i poetickým filmem o nalézání lidského pouta na těch nejméně pravděpodobných místech.

 

Další festivalové uvedení: Letní filmová škola (28. 7. – 6. 8.)
Distribuce: Film Europe
Medzinárodní distribuce: Films Boutique


O těle a duši

Promítání filmu