Cenu LUX získá snímek 120 BPM, Sámská krev nebo Western

Cenu LUX získá snímek 120 BPM, Sámská krev nebo Western

Evropský parlament oznámil nominace tří snímků Starého kontinentu na letošní filmovou Cenu Lux. Uchází se o ní francouzský film Robina Campilla 120 BPM, švédský snímek  Sámská krev Amandy Kernell a Western německé režisérky Valesky Grisebach. Filmy přináší do českých kin Film Europe nebo Be2Can Distribution.
 
Cílem filmové ceny LUX je podpořit evropskou kinematografii, zpřístupnit snímky širšímu publiku a vyvolat veřejnou debatu o Evropě a jejích hodnotách. “Cena Lux přibližuje filmovou tvorbu i Europu Europanům. Prostřednictvím této ceny podporuje Evropský parlament evropský filmový průmysl v čase, kdy je ohrožený všudepřítomnými online platformami. Ty jsou na rozdíl od filmu o mnoho méně regulované. Naše evropská identita se skládá z rozličných tradicí a kultur, ale i společenských hodnot; spravedlnosti, svobody a tolerance. Od svého vzniku se do Ceny Lux zapojili stovky režisérů, distributorů a producentů, kteří podpořili a posilnili naši unikátní evropskou identitu,” řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani.
 
Od října do prosince bude 120 BPM, Sámská krev a Western v rámci Filmových dní LUX 2017 promítané ve více jak 50 městech a různých festivalech v 28 členských státech EU. Slavnostní vyhlášení proběhne 15. listopadu a vítězný film získá propagační podporu během mezinárodního uvedení do kin.
 

26. 07. 2017