Vítězem festivalu Be2Can je film 120 BPM

Vítězem festivalu Be2Can je film 120 BPM

Vítězem festivalu Be2Can je film 120 BPM. Zvláštní uznání poroty si odnáší ruský snímek Nemilovaní
 
Čtvrtý ročník festivalu Be2Can přilákal v Praze 6500 filmových fanoušků a uvedl 12 nejnovějších snímků ze tří prestižních festivalů Berlinale, Benátky a Cannes (od 12. října se pak představí v dalších městech ČR). V rámci letošního ročníku poprvé zasedla i pětičlenná studentská porota FAMU a vybrala nejlepší snímek z aktuální selekce. Za vítěze zvolila debut francouzského režiséra a scénáristy Robina Campilla 120 BPM, zvláštní uznání poroty si odnáší Nemilovaní Andreje Zvjaginceva. Na tři uvedené tituly Čtverec, Ta, která odešla a Krotká se mohou diváci těšit od 12. října v kinech.
 
“Kdybych chtěl používat superlativy, řeknu, že šlo o nejnavštěvovanější a nejambicióznější ročník. O nějaká nej ale tolik nejde. Letošní výběr filmů byl poměrně netradičně semknutý tématem rozpadu rodiny, ale velice členitý v tom, jak filmaři tento motiv zpracovali. Znovu se potvrdilo, že festivalový film je možná divácky náročný, ale rozhodně ne elitářský a nepřístupný. Těší nás velká divácká odezva na filmy. Nejde jen o čísla návštěvnosti, ale i na bezprostřední reakce. A sekci Božský Sorrentino nelze opsat jinak než otřepaným vtipem: Velká nádhera,” řekl umělecký ředitel Be2Can Vít Schmarc.
 
Talentovaní zástupci nejmladší generace filmařů poprvé vybírali ze soutěžních titulů z festivalové “velké trojky” nejlepší film, kterému byla udělena Cena studentské poroty FAMU. “Za živé a nevšední ztvárnění výrazného společenského tématu, ve kterém se autor postupně pohybuje od veřejné až k intimní rovině, a přitom zachovává symbiózu obsahu a formy, jsme se rozhodli udělit hlavní cenu filmu 120 BPM. Zvláštní cena uznání patří filmu Nemilovaní Andreje Zvjaginceva za jeho mistrovské ovládnutí filmového jazyka a nekompromisní režijní pojetí,” uvedl člen poroty Damián Vondrášek.V porotě zasedli aktivní studenti pěti kateder FAMU, kteří byli zároveň v posledních dvou letech oceněni na Famufestu: Damián Vondrášek (Katedra režie), Lucie Palkosková (Katedra scenáristiky a dramaturgie), Filip Marek (Katedra kamery), Kristýna Bartošová (Katedra dokumentární tvorby) a Miroslav Chaloupka (Katedra zvukové tvorby).
 
Úspěšné festivalové snímky zavítají od 12. do 18. října do Plzně, Zlína, Olomouce a Ostravy, v brněnském kině Scala a hradeckém Bio Central přivítají 1. českou retrospektivu Paola Sorrentina. To nejlepší z přehlídky přinesou také festivalová echa Be2Can, která zamíří do dalších 15 měst. Kompletní festivalový program se dozvíte nawww.be2can.eu.
 
Tři festivalové filmy od 12. října v kinech
Švédský vítěz Zlaté palmy z Cannes 2017, konceptuální komedie Čtverec Rubena Östlunda, je plný jedinečných momentů krutého humoru a nezapomenutelných scén, zkoumá hranice společenské tolerance, politické korektnosti a umělecké svobody. Režisér v ní potvrzuje roli bystrého pozorovatele drobných mezilidských situací. Poukazuje na absurditu existence a sobectví domněle altruistické západní společnosti.
 
Držitelem benátského Zlatého lva za rok 2016 je výjimečný artový film filipínského režiséra Lava Diaze Ta, která odešla. Filmový solitér v něm opět rozvíjí téma filipínských dějin s vyčerpávající klinickou přesností a odhaluje temné proudy, které dodnes formují jeho zemi. Snímek je pronikavou studií o propasti mezi chudými a bohatými, mezi minulostí a přítomností. Filmařská virtuozita a pečlivě artikulovaný „tichý vztek“ pak dělají z Diazovy sugestivní meditace o povaze dobra ve světě korupce a podvodů jeden z jeho nejlepších a nejsoucitnějších titulů.
 Tomuto klenotu se dostane divácky atraktivních uvedení. Specifické téma a invenční filmové zpracování vybízí k vytvoření mimořádných eventů. Ty se uskuteční během podzimu v několika vybraných kulturních multifunkčních sálech jako jsou Moving Station v Plzni, brněnský ArtBar Druhý pád, ústecký Hraničář a další..
 
Do kin vstupuje také Loznicův nejnovější film Krotká, který je nekompromisní alegorií o stavu ruské duše i současné kultuře vězeňství jakožto dědictví Stalinova sociálního inženýrství, součásti státní mašinérie a nástroji moci. Režisérův popis jednoho zápasu, inspirovaný jak dílem Dostojevského, tak i Kafky nebo Gogola, neobvyklým způsobem mísí brutální realismus a expresionisticky pojatou satiru.  Krotká je radikálním politickým filmem o zemi, kde úřady i lidé hrají roli fantomů – slouží jako prázdné schránky, které pouze imitují funkci, již by měly zastávat.
 
Organizátorem přehlídky Be2Can je Be2Can Distribution.
 

Kontakt média:

Adéla Brabcová - PR & Marketing

Film Europe, V Jámě 1, 110 00, Praha

adela.brabcova@filmeurope.cz

+420 608 745 485


11. 10. 2017