Ta, ktorá odišla

Ta, ktorá odišla

Ang babaeng humayo
2016
Dráma
229min.
Režisér:
Scenár:
Lav Diaz
Kamera:
Lav Diaz
Cast:
Charo Santos-Concio
John Lloyd Cruz
Michael De Mesa
Nonie Buencamino
Krajina pôvodu:
Filipíny
Jazyk:
PHI
Venice 2016
Golden Lion

V roce 1997, poté, co strávila třicet let ve vězení, vstupuje Horácia do krajně odcizeného světa: její manžel zemřel, a ačkoli se znovu spojila s dcerou, nemůže najít svého syna. Brzy však rozpozná, co se nezměnilo – moc a výsady elit. Ironií zůstává, že Horáciin bývalý aristokratický milenec Rodrigo, který zosnoval její uvěznění, je nyní sám lapen ve své zlaté kleci: stejně jako jeho bohatí přátelé, i on přestal vycházet z domu kvůli eskalaci únosů zaměřených na movité. Horácia se rozhodne této hysterie využít a připravuje pomstu.

Filmový solitér Lav Diaz znovu rozvíjí téma filipínských dějin s vyčerpávající klinickou přesností a odhaluje temné proudy, které dodnes formují jeho zemi. Snímek Ta, která odešla je pronikavou studií o propasti mezi chudými a bohatými, mezi minulostí a přítomností. Filmařská virtuozita a pečlivě artikulovaný „tichý vztek“ pak dělají z Diazovy sugestivní meditace o povaze dobra ve světě korupce a podvodů jeden z jeho nejlepších a nejsoucitnějších titulů.

Ďalšie festivalové uvedenie: Letní filmová škola (28. 7. – 6. 8.)
Distribúcia: Be2Can Distribution, www.be2can.eu
Medzinárodná distribúcia: Films Boutique, www.filmsboutique.com

Lav Diaz

Filipínsky režisér, scenárista, kameraman a strihač Lav Diaz (1958) je jedným z kľúčových predstaviteľov tzv. slow cinema. Preslávil sa predovšetkým extrémnou dĺžkou svojich filmov a hypnotickým štýlom, ktorý je bližší filipínskej mentalite a nepodlieha západnému vnímaniu času - typické je pre neho pozvoľné tempo, dlhé, brilantne komponované zábery a absencia hudby. Diaz začínal ako scenárista pre lokálnu televíziu a básnik, čo by filmár sa etabloval až na konci deväťdesiatych rokov. Medzi jeho najdôležitejšie filmy patrí v Benátkach ocenená, takmer osemhodinová Melanchólia (2008) a víťazná snímka festivalu v Locarne, Počiatky minulosti (2014).
Film je možné vidieť
Online

Kontaktujte svojho operátora

Informácie o distribúcii
Online zdroje
csfd imdb